مجله فن بیوتی

بهترین روش از بین بردن موهای زائد کدام است؟

در حقیقت نمیتوان گفت که بهترین روش برای از بین بردن موهای زائد بدن کدام است! هر شخص با توجه به شرایط، قیمت ، ناحیه ی مورد نظر و یا حتی شرایط پوستی و دارو هایی که استفاده میکند باید از روش متفاوتی هم برای از بین بردن موهای زائد خود استفاده کند.


در حقیقت نمیتوان گفت که بهترین روش برای از بین بردن موهای زائد بدن کدام است! هر شخص با توجه به شرایط، قیمت ، ناحیه ی مورد نظر و یا حتی شرایط پوستی و دارو هایی که استفاده میکند باید از روش متفاوتی هم برای از بین بردن موهای زائد خود استفاده کند.

در این مقاله چند روش رایج برای از بین بردن موهای زائد معرفی شده است. که میتوانید با توجه به شرایط خود بهترین آن را انتخاب کنید.

بر روی بدن زنان و مردان مو وجود دارد که این موها در نقاط سر ابرو سینه پشت زیر شکم و زیر بغل ها ضخیم تر هستند.
اما برخی از مردم دوست دارند که در برخی از این نقاط موی وجود نداشته باشد. خبر خوب برای این افراد این است که تکنیک هایی برای از بین بردن موهای زائد بدن وجود دارد. 


موچین

ارزان ترین و ایمن ترین راه استفاده از موچین است با استفاده از این راه می توانید ابروهای خود را به مدل دلخواه در بیاورید و یا موهایی که به صورت ناخواسته در اطراف آن رشد کرده است را بردارید.
ولی این روش وقت گیر است همچنین استفاده زیاد از موچین می‌تواند سبب شود تا مو در زیر پوست رشد کند و یا زخم ایجاد شود.
دستگاه هایی تحت عنوان اپیلاتور تولید شده‌اند که می‌توانند با سرعت بیشتر موهای شما را بردارند. ولی این سرعت بالا سبب می شود تا دقت برداشتن موها پایین بیاید.


بند انداختن

در این روش از یک تکه نخ استفاده می شود تا موها برداشته شوند. تاثیر بند انداختن برای ۴ تا ۵ هفته دیده می شود .از بند انداختن بیشتر در نقاط کوچکتر مانند ابرو ها استفاده میشود.
اگر به آکنه مبتلا هستید بندانداختن یک انتخاب خوب برای شماست چرا که این روش پوست را تحریک نمی کند.
برخی از افراد تصور می کردند که استفاده از این روش باعث صاف تر و روشن تر شدن پوست میشود ولی تحقیقی در آمریکا انجام شد که نشان داد این عقیده غلط است.


اپیلاسیون و استفاده از وکس

در این روش وکس آب شده در تمام پوست پخش می‌شود و هنگامی که خشک و سفت شد آن را جدا می کنند تا موها نیز کنده شود.
همچنین می توانید از برچسبهای وکس سرد استفاده کنید ولی استفاده از این نوع وکس زمانبر است و به چند بار استفاده نیاز دارد.
دقت کنید که از وکس در ناحیه گوش مژه‌ها، نوک سینه و زیرشکم استفاده نکنید.
استفاده از وکس بر روی صورت برای کسانی که از آکوتان و یا رتین آ استفاده می‌کنند توصیه نمی شود چرا که می‌تواند باعث درد و آسیب به پوست شود.


لیزر موهای زائد

در این روش پرتوهای نور به مو تابیده میشود تا فولیکول مو را از بین ببرند.
استفاده از لیزر موهای زائد سبب نمی شود تا دیگر هیچ مویی رشد نکند، بلکه موهای جدیدی که رشد می کنند عموماً نازک تر و ظریف تر هستند.
اگر میخواهید از روش لیزر موهای زائد استفاده کنید بهتر است بدانید که این روش پر خرج است و حداقل به ۶ یا ۷ جلسه نیاز دارد که بین هر دو جلسه لازم است چند هفته فاصله باشد تا نتیجه مناسب دیده شود.
در مورد این روش با متخصص پوست خود صحبت کنید
لیزر موهای زائد برای اشخاصی که پوستی روشن و موهای تیره دارند بهترین نتیجه را می دهد ولی با پیشرفت تکنولوژی بقیه افراد نیز می توانند پس از لیزر نتیجه خوبی را بگیرند.
قبل از استفاده از لیزر آن را بر روی بخش کوچکی از پوست خود تست کنید تا مطمئن شوید که پوست شما نمی سوزد ،آسیب نمی بیند و تغییر رنگ نمی دهد.


الکترولیز

الکترولیز تنها روشی است که سازمان غذا و داروی آمریکا عقیده دارد که نتیجه دائمی دارد همچنین الکترولیز بر روی تمام رنگ ها و انواع پوست نتیجه مثبتی دارد
اما این روش در گروه روشهای گران از بین بردن موهای زائد قرار میگیرد ، همچنین می تواند دردناک باشد و به چند ساعت زمان برای حتی یک نقطه کوچک از پوست نیاز دارد.


شیو و تراشیدن مو با خودتراش یا تیغ

نقاشی های موجود روی غار ها نشان می دهد که انسان از صدف و سنگ های تیز و دندان های کوسه در دوران ماقبل تاریخ برای تراشیدن موهای زائد خود استفاده میکرده است.
با استفاده از خود تراش و تیغ ها فقط بخش بالایی مو برداشته می شود و پس از یک یا دو روز مو مجدداً دیده می شود.
برای اینکه پس از استفاده از خودتراش پوستی صاف تر داشته باشید می توانید از آب گرم و ژل های مناسب شیو کردن استفاده کنید.


دپیلاتورها  و کرم های موبر

دپیلاتور ها می توانند در انواع ژل، کرم و لوسیون عرضه شوند .
این محصولات در حقیقت موهای شما را شیو نمی‌کنند. کرم های موبر ساختار پروتئینی موی شما را از بین می‌برند و آن را در خود حل میکند‌
دقت کنید که قبل از استفاده از کرم های موبر آن را بر روی بخشی از پوست خود تست کنید چرا که می تواند سبب شوند تا پوست شما بسوزد و یا پوسته پوسته شود همچنین از استفاده از این نوع کرم ها بر روی ناحیه اطراف چشم خود پرهیز کنید.
دو هفته پس از استفاده از کرم های موبر می توانید موهای جدید را مشاهده کنید.


داروهای خوراکی

اگر سایر روش های از بین بردن موهای زائد کارساز نبودند پزشک دارویی را تجویز میکنند که می تواند هیرسوتیسم(hirsutism) (تغییرات هورمونی در خانم ها) را درمان کند. در این بیماری زنان موهایی به اصطلاح مردانه و ضخیم تر در ناحیه پشت سینه و صورت مشاهده می‌کنند.
در این مورد عموما پزشک با تجویز داروهای خوراکی به شما کمک میکند تا پس از شش ماه یا یک دوره کامل رشد فولیکول مو می توانید نتیجه را مشاهده کنید.


کرم هایی که توسط پزشک تجویز می‌شود

متخصصان پوست معمولاً برای افرادی که میخواهند رشد موهای خود را آهسته تر کنند کرم هایی مانند افلورنیتین(Eflornithine) تجویز می کنند که نتایج را پس از دو ماه می توانید مشاهده کنید
قبل از استفاده از این نوع کرم ها باید با روش دیگری موهای خود را بردارید. دقت کنید که این کرم زمانی نتیجه می دهند که شما دو بار در روز از آنها استفاده کنید
البته در برخی از افراد و مشاهده شده که این نوع کرم ها سبب تحریک پوست شده اند.


اما برای از بین بردن موهای داخل بینی و گوش چه کاری باید انجام داد؟

موهای داخل بینی شما از ورود آلودگی و کثیفی ها به داخل بینی جلوگیری می کند .همچنین هر چقدر سن بالاتر می رود این موها بلندتر و ضخیم تر می شوند.
بهترین راه برای رهایی از موهای اضافی داخل بینی استفاده از یک قیچی با نوک گرد است.
برای موهای داخل گوش میتوانید از الکترولیز استفاده کنید ولی این روش با اینکه یک روش دائمی نیست ولی گران تر است.

 

منبع:

webmd.com


 

دیدگاه شما

0
 

نام

ایمیل

 
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
 

اخبار و رویدادهای مرتبط

درمان و دلایل خشکی پوست در سنین بالا
20 مرداد 1399
 

 

درمان و دلایل خشکی پوست در سنین بالا

هرچقدر که سن بالاتر می‌رود در پوست تغییراتی ایجاد می‌شود. شل شدگی پوست، چین و چروک‌های ریز، خارش و پوسته پوسته شدن اتفاق...

درمان های خانگی پیشنهادی متخصصان برای ریزش موی پس از زایمان
19 مرداد 1399
 

 

درمان های خانگی پیشنهادی متخصصان برای ریزش موی پس از زایمان

اکثر خانم ها چند ماه پس از به دنیا آمدن نوزاد ریزش موی پس از زایمان را مشاهده میکنند. این ریزش مو نرمال است و به دلیل با...

انواع، دلایل ایجاد،درمان و درمان های خانگی جوش زیر پوستی(کمدون ها)
18 مرداد 1399
 

 

انواع، دلایل ایجاد،درمان و درمان های خانگی جوش زیر پوستی(کمدون ها)

در این مقاله قصد داریم که انواع کومدون، دلایل ایجاد آن و روشهای درمان آنها را بررسی کنیم.این نوع آکنه بیشتر در نوجوانان ...

درمان های خانگی پیشنهاد شده پوست خارش دار توسط متخصصان پوست
18 مرداد 1399
 

 

درمان های خانگی پیشنهاد شده پوست خارش دار توسط متخصصان پوست

هر شخصی ممکن است که خارش پوستی را تجربه کند. ولی اگر این خارش برای بیش از ۶ هفته طول کشید یک خارش شدید حساب می شود و ممک...

پیشگیری ،دلایل و درمان های خانگی تیرگی آرنج 
21 خرداد 1399
 

 

پیشگیری ،دلایل و درمان های خانگی تیرگی آرنج 

در این مقاله ما دلایل مختلف تیرگی آرنج را مورد بررسی قرار می‌دهیم همچنین درمان های خانگی و غیر خانگی را نیز معرفی می‌کنی...