مجله فن بیوتی

معنی علامت های برچسب محصولات آرایشی بهداشتی

بر روی محصولات آرایشی اطلاعاتی درج میشود که مشخص میکند محصول چه کاربردی دارد، چگونه می‌‌توان از آن به‌صورت ایمن استفاده کرد و چگونه می‌‌توان از آن بهترین نتیجه را گرفت. 


بر روی محصولات آرایشی اطلاعاتی درج میشود که مشخص میکند محصول چه کاربردی دارد، چگونه می‌‌توان از آن به‌صورت ایمن استفاده کرد و چگونه می‌‌توان از آن بهترین نتیجه را گرفت. 

این موارد برروی لیبل محصولات باید درج شود: 

نام و آدرس شرکت سازنده، لیستی از محتویات ،مقدار محصول ،هر اخطاری که لازم است تا محصول به صورت ایمن استفاده شود، تاریخی به‌‌عنوان بهترین زمان مصرف یا بهترین زمان مصرف پس از باز شدن محصول ،سری ساخت یا batch number ،کشور سازنده 
در ادامه این موارد توضیح داده میشود.

 

چه چیزی بر روی لیبل یک محصول مشاهده می شود؟ 

برای این‌که متوجه شوید که لیبل روی یک محصول آرایشی بهداشتی چه اطلاعاتی به شما می‌دهد یک محصول آرایشی را به‌‌عنوان نمونه برای شما آورده ایم: (برای مشاهده ی سایز اصلی عکس، بر روی آن کلیک کنید)
معنی علامت های لیبل محصولات آرایشی بهداشتی

 

برخی از اطلاعاتی که روی محصول درج می شود با استفاده از یک سمبل یا نماد نشان داده می‌شود. اکثر این نشانه‌ها که بر روی مواد محصولات آرایشی و بهداشتی درج می‌شود در سراسر اروپا یکسان است

 

نام و آدرس کارخانه

اگر سوال یا مشکلی در مورد محصول داشتید می‌توانید با سازنده محصول در ارتباط باشید.

 

محتویات (ingredients)

تمام موادی که در یک محصول استفاده می شود به‌صورت لیست شده بر روی آن نوشته می‌شود. لیست این محتویات بیشتر برای کسانی کاربرد دارد که نسبت به یک ماده خاص آلرژی دارند و می‌توانند با خواندن لیبل، از محصولی که در آن ماده موردنظر استفاده شده است دوری کند. سال‌ها پیش صنعت با یک سیستم نام‌گذاری مشترک به نام International Nomenclature for Cosmetic Ingredients یا یه اختصار INCI موافقت کرد. مواد تشکیل دهنده ی یک محصول در تمام کشورهای اروپایی و اکثر کشورهای جهان به‌صورت یکسان نام‌گذاری می‌شود. ممکن است تصور کنید که نام‌گذاری آن‌ها پیچیده است ولی باید بدانید که این نامگذاری‌ها از نام‌های شیمیایی این مواد ساده‌تر است . 
لیست محتویات و مواد تشکیل‌دهنده باید قالب زیر را داشته باشد: (برای مشاهده ی سایز اصلی عکس، بر روی آن کلیک کنید)
محتویات
-باید عنوان مواد تشکیل دهنده یا "ingredients" را داشته باشد
-لیست مواد تشکیل دهنده باید به ترتیب وزن آن‌ها در محصول مورد نظر نوشته شده باشد. 
-عطرهایا اسانس‌ها به‌صورت parfum نوشته می‌شود مگر آن‌هایی که INCI به‌صورت خاص نام‌گذاری کرده‌است. 
-اسانس های خوراکی به‌خصوص در خمیردندان‌ها به عنوان aroma نوشته میشود‌.
-رنگ‌هایی که در محصول استفاده می شود به‌صورت Cl Number نوشته می‌شود برای مثال Cl 15580.
-برای محصولات آرایشی رنگی مانند رژ لب‌ها، که در رنگ‌های مختلف فرض می‌شود، تمام رنگ‌های استفاده شده باید در انتهای لیست محتویات با علامت مثبت و منفی بیاید. این به این معناست که میزان این رنگ‌ها می‌تواند متفاوت باشد. 

 

بهترین زمان استفاده از محصول

(Best before the end of date)
هر محصولی که کمتر از سی ماه طول عمر دارد باید زمانی به‌‌عنوان بهترین زمان مصرف قبل از اتمام آن، برای محصول درج شده باشد. این زمان می‌تواند همراه یک نماد ساعت شنی بر روی محصول درج شود.
بهترین زمان استفاده از محصول


(period after opening یا PAO)
برای محصولاتی که طول عمری بیشتر از سی ماه دارند، میتواند به جای تاریخ انقضا زمانی به عنوان بهترین زمان استفاده از محصول پس از باز کردن بسته بندی آن داشته باشد. این زمان به این معناست که محصول پس از استفاده اولیه در این زمان در بهترین حالت خود باقی می‌ماند. این زمان با یک نماد ظرف با در نیمه باز نشان داده می‌شود که بهترین زمان مصرف بر روی آن درج می‌شود. 


برخی محصولات که با استفاده عادی خراب نمی‌شود نیازی به این زمان مصرف ندارند. مانند اسپری ها و عطرها که مقدار زیادی الکل دارند. 

البته این نماد ها برای محصولاتی که ساخت ایران هستند مجاز نیست. محصولات ساخت ایران باید تاریخ انقضا داشته باشند.

 

دفترچه راهنما را بخوانید


این نماد به این معناست که اطلاعات مهم دیگری در مورد این محصول نیز وجود دارد. این نماد زمانی استفاده می شود که اطلاعات لازمی که باید بدانید بر روی بسته‌بندی محصول درج نشده است پس کارت یا بروشور اضافی دیگری در بسته‌بندی محصول وجود دارد که اطلاعات مورد نیاز در روی آن درج شده‌است. 

 

مقدار محصول( nominal net content)

این مورد باید حتما بر روی بسته بندی ذکر شود. مقدار محصول با گرم یا میلی لیتر بیان میشود. اگر این محصول مقدار دقیقی نداشته باشد و وزنی متوسط داشته باشد، از e استفاده میشود. مثلا بر روی یک شامپو مقدار محصول با عبارت 200ml e نوشته میشود .
برای محصولات زیر ۵ گرم یا ۵ میلی لیتر و ساشه و کپسول ها نیاز نیست که مقدار نوشته شود.

 

بازیافت (Recycling) 


وجود این علامت به این معناست که سازنده در یک برنامه بازیافت خاص عضویت دارد و باقی‌مانده‌های حاصل از بسته‌بندی کارخانه بازیافت می‌شود. 

 

سایر علامت‌های درج شده بر روی محصولات با توجه به نوع محصول :

علامت ها و عبارات درج شده بر روی لیبل ضدآفتاب ها

سرواژه ی SPFخلاصه عبارت Sun Protection Factor است و میزان توانایی آن در محافظت از پوست در برابر اشعه UVB نشان می‌دهد. SPF 15 و SPF 30به ترتیب به این معنا هستند که این محصول می‌تواند 93 درصد و 96 درصد از اشعه UVB را مسدود کند. SPF15 عموماً به‌‌عنوان حداقل میزان SPF پیشنهاد می‌شود. 
در جدول زیر شرح SPF های مختلف نوشته شده‌است. (برای مشاهده ی سایز اصلی عکس، بر روی آن کلیک کنید)

باید دقت کنید که ضد آفتابی را انتخاب کنید که هم‌زمان از پوست شما در برابر هر دو اشعه UVB و UVA محافظت کند. پس علامت دایره ای که داخل آن عبارت UVA نوشته شده است به این معناست که محصول موردنظر می‌تواند از پوست در برابر اشعه یو وی ای نیز محافظت کنند. 

 

تست آلرژی رنگ‌های مو

برخی از افراد نسبت به رنگ مو آلرژی دارند. اخطارها و نکاتی که باید بدانید عموماً بر روی بسته‌بندی خارجی محصول و یا بروشور داخل آن درج می‌شود. در این دستورالعمل‌ها باید یادآوری شود که تست آلرژی نسبت به رنگ مو را انجام دهید، حتی اگر قبلاً از رنگ‌های مو استفاده کرده‌اید.

 

خمیردندان های کودک و حاوی فلوراید

بر روی بسته‌بندی خمیردندان کودکان باید یک میزان پیشنهادی برای استفاده پیشنهاد شود.
 

منبع:

cosmeticseurope.eu


,
 

دیدگاه شما

0
 

نام

ایمیل

 
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
 

اخبار و رویدادهای مرتبط

ایا لیزر موهای زائد نتیجه بخش است؟
06 اردیبهشت 1399
 

 

ایا لیزر موهای زائد نتیجه بخش است؟

پیش‌گویی نتیجه لیزر کار سختی است. برخی افراد ممکن است که پس از چند ماه از بین رفتن موها را مشاهده کنند ولی برای برخی از ...

چگونه برای لیزر موهای زائد آماده شویم؟
04 اردیبهشت 1399
 

 

چگونه برای لیزر موهای زائد آماده شویم؟

اگر می‌خواهید که لیزر موهای زائد را انجام دهید، به پزشکی مراجعه کنید که تخصص پوست و یا جراحی زیبایی داشته باشد که علاوه ...

لیزر موهای زائد و خطرهای آن
04 اردیبهشت 1399
 

 

لیزر موهای زائد و خطرهای آن

لیزر موهای زائد درحقیقت یک پروسه پزشکی است که در طول آن با یک اشعه نور ( یا لیزر ) متمرکز موهای زائد را از بین می‌برند.

انواع مو
25 فروردین 1399
 

 

انواع مو

موها به دلیل وجود غدد سباسه انواع مختلفی دارند. غدد سباسه ماده‌ای به نام سبوم ترشح می‌کنند. در ادامه ی این مقاله به انوا...

همه چیز درباره ی میکرونیدلینگ
17 اسفند 1398
 

 

همه چیز درباره ی میکرونیدلینگ

هدف از انجام میکرونیدلینگ چیست؟ این روش عموما برای صورت انجام میشود و میتواند جای زخم های مختلف، چین و چروک ها و منا...