مجله فن بیوتی

همه چیز درباره ی نت های عطر و ماندگاری آن ها

نت های عطر همانند نت های موسیقی، اجزایی هستند که هنگامی که در کنار یکدیگر قرار میگیرند یک ترکیب دلنشین را تشکیل میدهند.
ما در این مقاله به شما میگوییم که نت های سازنده ی عطر کدامند. همچنین به شما هر چه که نیاز است بدانید تا بهتر رایحه ی عطر را درک کنید و عطر مورد علاقه ی خود را انتخاب کنید یاد میدهیم.


نت های عطر همانند نت های موسیقی، اجزایی هستند که هنگامی که در کنار یکدیگر قرار میگیرند یک ترکیب دلنشین را تشکیل میدهند.
ما در این مقاله به شما میگوییم که نت های سازنده ی عطر کدامند. همچنین به شما هر چه که نیاز است بدانید تا بهتر رایحه ی عطر را درک کنید و عطر مورد علاقه ی خود را انتخاب کنید یاد میدهیم.

منظور از نت های سازنده ی عطر چیست؟

نت های سازنده ی عطر، در حقیقت مواد و محتویاتی هستند که یک رایحه ی به خصوص را تشکیل میدهند. نت ها به سه دسته ی نت بالایی(top note) ، نت میانی(middle note  یا heart note) و نت اصلی یا پایه (base note) تقسیم میشوند.
سازندگان عطر با دقت این نت ها را انتخاب میکنند تا رایحه ای دلنشین به مشام برسد و تجربه ای به خصوص بر جای ماند.
نت های عطر در یک هرم نمایش داده میشود. هرچه از بالا به سمت پایینتر حرکت کنیم ماندگاری رایحه در نت مورد نظر بیشتر میشود.


نت بالایی یا top note چیست؟

نت بالایی بالا ترین لایه ی یک عطر را تشکیل میدهد. به بیانی دیگر در نت بالایی اولین رایحه پس از اسپری کردن عطر احساس میشود.
نت بالایی عموما زود از بین میرود. ماندگاری آن در حدود 5 تا 15 دقیقه است. مهم ترین هدف از وجود نت بالایی احساس شدن یک رایحه ی اولیه است تا به آرامی وارد قسمت بعدی بوی عطر شویم. نت بالایی عطر عموما از ملکول های کوچکتر و سبکتر ساخته میشود. 
رایج ترین رایحه ها در نت بالایی ، رایحه ی مرکبات(مانند لیمو، پرتقال و نارنج) و رایحه ی برخی گل ها( مانند رز و لوندر) است. استفاده از ریحان و بادیان رومی نیز در نت بالایی رایج است.

 

نت میانی یا heart note یا middle note چیست؟

همان طور که از نام آن معلوم است، نت میانی همانند قلبی برای عطر است. نت میانی در حقیقت واسطه ای بین رایحه ی نت بالایی و نت اصلی است. همچنین حضور نت میانی باعث میشود تا همانند ضربه گیری برای نت اصلی عمل کند چرا که رایحه ی نت اصلی به خودی خود دلنشین نیست.
از آنجایی که نت میانی 70 درصد رایحه ی اصلی را تشکیل میدهد، ماندگاری آن از نت بالایی بیشتر است. نت میانی هنگامی که نت بالایی در حال محو شدن است پدیدار میشود و برای 20 تا 60 دقیقه باقی میماند.
نت میانی عموما از روغن گل هایی خوشبو مانند یاس، شمعدانی ، بهار نارنج و هم چنین دارچین، فلفل ، کاج ، فلفل سیاه و هل تشکیل میشود.

 

نت اصلی یا base note چیست؟

نت اصلی در ادامه ی رایحه ی نت میانی پایه و زیر ساز عطر را تشکیل میدهند. حضور نت اصلی کمک میکند تا به نت های سبک تر عمق بخشیده شود.
نت اصلی از مواد غنی، سنگین و ماندگار تر ساخته میشود. رایحه ی آن عموما پس از 30 دقیقه حس میشود و همراه نت میانی بوی عطر را میسازند. ماندگار نت اصلی به صورت متوسط  تا 6 ساعت به مشام میرسد.
محبوب ترین رایحه های نت اصلی وانیل ، عنبر ، مشک ، نعناع هندی ، خزه و رایحه های چوبی مانند چوب صندل و سرو است.

 

چگونه میتوان نت های عطر را از یکدیگر تشخیص داد؟

شما میتوانید نت های عطر را بر اساس زمان گذشته از اولین اسپری کردن عطر احساس کنید. نت بالایی آن است که دقیقا پس از اسپری کردن عطر میتوانید آن را احساس کنید . هنگامی که نت بالایی شروع به محو شدن میکند کم کم رایحه ی نت میانی احساس میشود. نت اصلی بیشترین ماندگاری را دارد. آن رایحه از عطر که در یاد شما میماند رایحه ی نت اصلی و پایه است.
هر نت یک ویژگی به عطر اضافه میکند. برخی از رایج ترین رایحه های نت های عطر از گل ها ، ادویه ها ، میوه ها و چوب ها تشکیل میشوند. به عنوان مثال رایحه ی گل ها عموما در نت بالایی و رایحه های چربی در بخش های پایینتر هرم استفاده میشوند.
در ادامه لیستی از رایحه های مختلف و چگونگی استفاده از آن ها می آوریم:

رایحه های خنک و تازه

رایحه های خنک ، سبک اند و عموما از مرکبات تشکیل میشوند. بو هایی مانند بوی پرتقال و نارنج رایحه ای خنک و شیرین میسازند در حالی که ترکیب بوی لیمو و نارنج تلخی بیشتری دارند.

رایحه ی گل ها

بوی گل به عطر احساسی طبیعی تر میبخشد. آن ها عموما در نت بالایی یا میانی استفاده میشوند و یا همراه سایر نت ها تجربه ای دراماتیک برجای میگذارد.

رایحه ی میوه ها

رایحه ی میوه ها عموما در نت میانی استفاده میشود. به آسانی با سایر بو ها ترکیب میشوند و به بوی عطر عمق میدهند. برای مثال بلک بری رایحه ی غنی دارد در حالی که توت فرنگی و سیب عطری شیرین دارند.

رایحه ی ادویه ها

رایحه ی ادویه ها برای ایجاد بویی گرم استفاده میشوند و به آسانی با بوی گل ها در نت میانی ترکیب میشوند. 

رایحه ی چوب ها

چوب صندل و نعناع هندی دو رایحه ی چوبی هستند که در پایه ی عطر و برای بالا بردن ماندگاری آن استفاده میشوند.

 

منبع:

fragrancex.com


 

دیدگاه شما

0
 

نام

ایمیل

 
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
 

اخبار و رویدادهای مرتبط

کدام عطر ماندگار تر است؟
21 فروردین 1399
 

 

کدام عطر ماندگار تر است؟

اگر در خرید و شناخت عطر حرفه ای نباشید ، خیلی سخت است که بتوانید انواع عطرها را از یکدیگر تشخیص دهید. ولی تفاوت بین این ...